Vylezu na kopec, dám si pivo. Pavel Hafenrichter pohodu ve Stehelčevsi miluje

21.05.2022

Pořád je členem základní sestavy a velkou oporou mužů SK Stehelčeves, ale zároveň je místopředsedou klubu a také vede tým mladších žáků. Pavel Hafenrichter je každopádně velkou postavou klubu, který slaví 100 let od svého založení.

Za svou kariéru toho Pavel prošel opravdu dost. Od dětských kroků na Spartě Kladno se dostal až mezi futsalovou elitu republiky, kopal i krajský přebor fotbalistů. Teď je pro něj hlavní rodina, podpora obou synů a fotbal bere spíš pro zábavu, byť mu pořád obětuje hodně času.

Pavel kdysi začínal s fotbalem na Spartě Kladno a měl i kus štěstí. Tehdy tam vyrostla úžasná parta, která vyhrávala zápas za zápasem a pod vedením trenéra Martina Čurdy měla tak parádní výsledky, že si celou jedenáctku po mladších žácích stáhlo SK Kladno. "Na Spartě jsme prožili krásné časy a nedá se na ně zapomenout. Na SK nás postupem času ale rozdělili a ročníkově rozházeli. Pár let jsem tam vydržel, zahrál si v mladších i starších žácích ligu, ale ze zdravotních i osobních důvodů jsem se poprvé ukázal v SK Stehelčeves, kde jsem se dal dohromady," vzpomíná.

Poté se ještě jednou vrátil na Kladno, kde hrál za mladší dorost Divizi pod trenérem Miroslavem Chadimou a jasně říká, že na tohle období nikdy nezapomene a hodně mu dalo.

Přesto se zase vrátil na půl roku do Stehelčevsi a tam ho oslovili z Kolče. Ale pozor, přestože mu bylo teprve 16 let, nabídka zněla do chlapů! Zkusil to a znovu nabral pár zkušeností. "Po dalším půl roce a komunikaci s mým kamarádem Jakubem Andrýskem jsem šel odehrát svou poslední sezonu v dorostu do SK Slaný, kde jsme hráli o postup do Divize. Nedopadlo to kvůli některým jedincům a jejich osobním problémům," trochu lituje.

Poté střídavě trávil čas ve Slaném či Stehelčevsi, opět hlavně ze zdravotních i osobních důvodů.

Vše se zlomilo v roce 2010, kdy mu bylo jednadvacet let. Na stůl mu přilétla nabídka zahrát si ligový futsal za Teplice a nad tou nešlo váhat. "Futsal už v té době patřil k mému životu, ohromně mě bavil. V Teplicích bylo silné mužstvo, stali jsme se vicemistry republiky a přes mírné zklamání na to nikdy nezapomenu," vrací se ve vzpomínkách.

Poté už přišlo rozhodování, zda pokračovat či ne. Z důvodu finančního zabezpečení byl nucen skončit, ale objevila se nabídka tentokrát z fotbalu v ambiciózním AFK Tuchlovice a také futsalu v Kladně (když to zdravotně šlo).

V Tuchlovicích nakonec strávil hlavní část své kariéry, pomalu 10 let. Zažil různé dramatické situace většinou s dobrým koncem, ať už to byl postup do Krajského přeboru či jeho záchrana. A přestože ho chtěli dál, už se vrátil jen na kratší výpomoc.

Další cílem byla Stehelčeves, kde to prostě má rád. "Hraji tam pro radost, vylezu na kopec, proběhnu se a dám si pivo," usměje se.

Sportovní mety už žádné nemá. "Na prvním místě je rodina, které se chci plně věnovat.
A podporovat oba syny (vlastního a nevlastního), jak jen to půjde. Pak se můžu jít proběhnout já," říká, ale když jde o děti, nestará se Pavel jen o svoje. Trénuje mladší žáky SK Stehelčeves a je rád, jak se zlepšují a že v klubu nepanují některá negativa současnosti. "Jsem člověk, který si něco nastaví, a tak chce fungovat. Když všechno šlape, jak má, najde se samozřejmě čas i na srandu. Za ty tři, čtyři roky, co jsme s klukama pohromadě, už jsme si na sebe zvykli a jsou za námi vidět výsledky. I přesto, že nás není zrovna moc. Pravidelně ve své soutěži hrajeme
o bednu, a to jsme jedni z nejmladších," chválí tým a doplňuje, že některé věci s hráči i rodiči je nutné nastavit a pak fungují. "Je blbá doba, skoro každý si myslí, že je trenér, že ví vše nejlíp, a že jeho potomek je nejlepší. Chce to soudnost a zavčasu těmto rozmarům dnešní doby zamezit, jinak to fungovat nemůže. U nás se takřka nic takového neděje," je rád Pavel Hafenrichter, jedna z největších postav současného SK Stehelčeves, stoletého kmeta
s mladistvou vizáží.

Autor: Rudolf Muzika
Zdroj: Kladenský deník 20.5.2022

Foto: Břetislav Kostka